Construim Catedrala!


Apel pentru 1%

Pagina de Start Evenimente Arhivă știri
3
2
1
Slujire arhierească de Tăierea capului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, la Catedrala Episcopală din Giula PDF Imprimare Email
Scris de Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria   
Marţi, 30 August 2011 00:45

Luni, 29 august 2011, la Praznicul Tăierii capului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească la Catedrala Episcopală din Giula.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan a evocat persoana acestui mare Sfânt al Bisericii Creştine şi Prooroc al Vechiului Testament, precum şi învăţămintele care se leagă de acest Praznic al Bisericii noastre, sărbătorit la încheierea anului bisericesc şi care se cinsteşte în mod deosebit prin post. Dreptatea lui Dumnezeu este cea care rămâne în veac, iar biruinţa omenească, legată de păcat, chiar dacă pare triumfătoare temporar, nu poate să dureze decât până la o anumită vreme, pe când jertfirea pentru Dumnezeu şi pentru dreptatea Lui este cea care aduce viaţa cea veşnică şi răsplata Sa divină, care întrece nemăsurat răsplătirile din partea oamenilor. De aceea, se cade ca Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul, dar şi ceilalţi Sfinţi ai Bisericii noastre să fie luaţi drept modele chiar şi astăzi, în epoca postmodernă pe care o trăim.

Astfel, prin rugăciunile înălţate către Bunul Dumnezeu în Catedrala Episcopală din Giula, Sfântul Prooroc Ioan, Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului, a fost cinstit aşa cum se cuvine şi de către creştinii ortodocşi români din Ungaria.


Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria


 

Ultima actualizare în Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012 13:45
 

Vă recomandăm pentru o mai bună utilizare şi navigare unul dintre urmatoarele browsere: Firefox 10 | Chrome 17 | IE 9 | Safari 5. (Concept grafic: Arhid. Claudiu Ştefan Condurache)